Suplementi za jačanje zglobova, kostiju i mišića
Čvrstinu i stabilnost ljudskom organizmu daje skelet – struktura sastavljena od preko 200 kostiju. Skelet pruža zaštitu za najbitnije unutrašnje organe, a obezbeđuje potporu za mišiće, koji omogućavaju kretanje. Kosti i zglobovi čine pasivni deo lokomotornog sistema, a njegov aktivni deo je mišićni sistem čijom aktivnošću dolazi do pokreta.
Kosti su sastavljene od jakih proteinskih vlakana, kao mešavina minerala (pretežno kalcijuma) i drugih hemijskih materija koje kosti čine čvrstim. Neke kosti imaju centralnu šupljinu ispunjenu koštanom srži, u kojoj se stvaraju crvena krvna zrnca.
Zglobovi se nalaze na mestima gde se kosti susreću – ramena, laktovi, kolena i članci. Na krajevima kostiju je hrskavica, vlaknasta supstanca koja ih štiti krajeve i pomaže zglobovima da se nesmetano pokreću. Ligamenti su vlaknaste trake koje drže zglobove na okupu i povezuju kosti i hrskavicu, omogućavaju fleksibilnost zglobova i ograničavaju njihove pokrete kako bi obezbedili stabilnost. Tetive su takođe vlaknaste strukture i povezuju i drže mišiće čvrsto uz kosti. Kosti, hrskavice, ligamenti i tetive su vrsta vezivnog tkiva, čije je funkcija da povezuje i podržava druga tkiva u organizmu.
Mišići omogućavaju da se skelet kreće, a pokrete mišića kontrolišu mozak i nervni sistem. Kontrakcije mišića, njihovo opuštanje i stezanje, deluju na tetive koje onda povlače kosti – podižu ih ili spuštaju.
Bolesti zglobova, kostiju i mišića
Artritis je poremećaj vezivnog tkiva, a neki oblici artritisa nastaju zbog problema sa imunim sistemom, koji ljudski organizam štiti od infekcija. Autoimuni poremećaji dovode do toga da organizam napada sopstvena tkiva, što uzrokuje artritični bol i oticanje zglobova. Među ostalim uzrocima artritisa su i bakterijske i virusne infekcije, nasledni faktori, manjak hranljivih sastojaka i prekomerna težina.
Osteoartritis se najčešće javlja kod starijih ljudi, u vidu blagog bola i ukočenosti, pa sve do jakog bola koji onemogućava normalne aktivnosti lokomotornog sistema. Najčešće pogađa zglobove prstiju na rukama i zglobove koji nose težinu tela – kukove, kolena i članke. Pored normalnog habanja zglobova ili kao rezultat trauma zglobovaa, česti uzroci osteoartritisa su i nasledni faktor i prekomerna težina.
Gonartroza je artroza kolenog zgloba, degenerativna promena zglobne hrskavice, koja zatim uzrokuje promene i na ostalim delovima zgloba (zglobna čaura, kost), a pre ili posle se dovodi do bola i oštećenja funkcije zgloba.
Pomoć u lečenju bolesti zglobova, kostiju i mišića
Obnavljanje hrskavice kolena prirodnim putem postiže se i kroz pravilnu ishranu. To je ishrana koja se bazira na namirnicama bogatim vitaminima, za pravilno formiranje i obnavljanje hrskavice. Namirnice bogate vitaminom C podstiču stvaranje kolagena, ključnog u izgradnji zdravih ligamenata i tetiva. Odličan izvor vitamina C su citrusi, narandže, mandarine, grožđe i kupine, a ima ga i u crnom luku, paprici, krompiru, zelenoj salati i sl. Vitamin E je antioksidans koji može da ublaži degenerativne promene zglobova i kostiju, čime se usporavaju oštećenja hrskavice. Spanać, bademi, orasi, avokado i prirodna ulja su najbolji izvori vitamina E. Vitamin D doprinosi boljoj pokretljivosti zglobova, a on se nalazi u mleku, hlebu, žitaricama, kao i masnoj ribi poput lososa i haringi. Vitamin A deluje kao antioksidans i suzbijaja slobodne radikale koji oštećuju ćelije, a nalazi se u mlečnim proizvodima, jajima, slatkoj paprici, dinjama, paradajzu, brokoliju, kajsijama, šargarepi, grejpfrutu i zelenom povrću.
Za dobro funkcionisanje lokomotornog sistema presudno je održavanje optimalne telesne težine, kao i izbegavanje velikog fizičkog naprezanja, što smanjuje rizike od preteranog trošenja i potencijalnih oštećenja hrskavice.
Glukozamin sulfat je preparat za očuvanje zdravlja zglobova, koji doprinosi formiranju i obnavljanju hrskavice u zglobovima i preporučuje se kod osteoartritisa, degenerativnih bolesti zglobova, artritisa kolena, lakta, ramena i kuka, kao i oboljenja viličnog zgloba.